معرفی دکتری رشته مهندسی کامپیوتر هوش مصنوعی

دکتری مهندسی کامپیوتر هوش مصنوعی
رشته مهندسی کامپیوتر گرایش هوش مصنوعی در مقطع دکتری به گرایش ریزتر به نام رباتیکز تبدیل می شود. در معرفی دکتری رشته مهندسی کامپیوتر – هوش مصنوعی می توان این رشته را اینگونه تعریف کرد که به علمی اطلاق می شود که در پی هوشمند سازی سیستم های کامپیوتری برای افزایش کاربری و نزدیک کردن نقش و فعالیت آنها به انسان است. ایجاد گرایش در رشته های مختلف دانشگاهی از جمله مهندسی کامپیوتر به منظور تربیت نیروهای متخصص که بر جنبه های جزئی تر یک رشته علمی احاطه و تسلط داشته باشند، صورت می گیرد.

لیست دانشگاه های دکتری مهندسی کامپیوتر – هوش مصنوعی


دکتری مهندسی کامپیوتر هوش مصنوعی در دوره های روزانه، شبانه و پردیس در سطح کشور پذیرش دانشجو دارد. در دوره شبانه دانشگاه امیر کبیر و دانشگاه زنجان مجموعاً 3 نفر دانشجوی دکتری در گرایش هوش مصنوعی و رباتیکز جذب می کنند و در میان لیست دانشگاه های دارای رشته هوش مصنوعی دانشگاه صنعتی اصفهان و دانشگاه صنعتی شریف به نسبت بقیه دانشگاه ها از ظرفیت پذیرش بالاتری برخوردار هستند و با توجه به اینکه از رتبه علمی مطلوبی برخوردار هستند، برای متقاضیان دکتری هوش مصنوعی و رباتیکز قابل توجه هستند.

حتما بخوانید: منابع آزمون دکتری مهندسی کامپیوتر هوش مصنوعی

بازار کار دکتری رشته مهندسی کامپیوتر – هوش مصنوعی

رشته هوش مصنوعی زیر مجموعه مهندسی کامپیوتر است. دنیا در حال پیش رفتن به سمت استفاده هر چه بیشتر از سیستم های رایانه ای و الکترونیکی است. این رشته در ایران جدید است و با توجه به اینکه بر اهمیت و کاربرد آن هر روز افزوده می شود، زمینه های کاری آن نیز افزایش می یابد. هوش مصنوعی در علوم مختلف مانند سیستم های نظامی، هوافضا، بازی های رایانه ای، سیستم های طراحی و عکس برداری جغرافیایی به کار برده می شود و متخصصان آن با طراحی و بهبود انواع ابزارهای کاربردی در این صنایع و حوزه ها می توانند جایگاه شغلی و درآمد قابل توجه کسب کنند. در بازار کار رشته ها و به ویژه هوش مصنوعی این قانون کلی و کاربردی وجود دارد که حرفه ای ها بیکار نمی مانند. از این رو یک کارشناس یا دکتری رشته هوش مصنوعی با توجه به میزان مهارت و خلاقیت و تخصص خود جایگاه شغلی و درآمد خود را تعیین خواهند کرد.

مهندسان هوش مصنوعی در علوم پزشکی زمینه کاری بالایی دارند. طراحی و ساخت یا ارتقا سیستم های پزشکی در تمام مراحل درمان به سیستم های هوشمند ، مقوله ای است که امروزه علم پزشکی به کمک متخصصان هوش مصنوعی به سمت آن پیش می رود. امروزه علم پزشکی با استفاده از دستاوردهای رشته هوش مصنوعی تحولات قابل توجهی در درمان و تشخیص بیماری ها داشته است.

حتما بخوانید بازار کار گرایش های دکتری مهندسی برق چگونه است؟

دروس دکتری مهندسی کامپیوتر هوش مصنوعی


دانشجویان دکتری رشته مهندسی کامپیوتر – هوش مصنوعی دروس متنوعی را می گذرانند. دروس دکتری مهندسی کامپیوتر – هوش مصنوعی ، شامل بینایی ماشین، پردازش زبان های طبیعی، هوش مصنوعی توزیع شده، گفتار پردازی، ساختمان داده و طراحی الگوریتم ها، شناسایی الگو و یادگیری ماشین است. این دروس پایه هستند و دانشجویان دکتری برای آنکه به سطح حرفه ای در رشته هوش مصنوعی برسند، لازم است بر دروس پایه این رشته مسلط باشند. دروس پایه به عنوان مبانی اصلی یک رشته به شمار می روند. از این رو از مقطع کارشناسی تا مقطع دکتری فرد باید بر تعمق و تسلط بر آنها تمرکز نماید.

لینک های مرتبط:

سازمان سنجش

دانشگاه آزاد